Recent Achievements

 

February 10th, 2018
Womens Wrestling Results

 

February 9th, 2018
Mens Swimming Results

On Friday the Topeka High Men's swim team competed in the Centennial League Swim and Dive Meet.  As a team we placed 4th.  
The Team scores are as followed:
1st Seaman 541
2nd Washburn Rural 388
3rd Manhattan 384
4th Topeka High 193
5th Emporia 152
6th Hayden 121
7th Topeka West 110
8th Junction City 102
9th Shawnee Heights 80

I will list our top performers.  Top 16 score

200 Medley Relay
A (Palmer, Holloman, Payne, Carr) placed 4th with a time of 1:56.39

200 Free
Palmer placed 7th with a time of 2:05.36
Holloman placed 13th with a time of 2:20.10

200 IM
Payne placed 7th with a time of 2:21.27
Cabili placed 13th with a time of 2:42.05
Del Castillo placed 15th with a time of 2:50.05

50 Free 
Carr placed 7th with a time of 24.03
Jackson placed 12th with a time of 26.09
Holloman placed 15th with a time of 26.51

100 Fly
Cabili placed 12th with a time of 1:09.36
Ramirez placed 14th with a time of 1:18.64
Del Castillo placed 15th with a time of 1:18.84

100 Free
Carr placed 6th with a time of 52.71
Johnson placed 10th with a time of 58.22
Parker placed 14th with a time of 1:01.59

500 Free
Palmer placed 8th with a time of 5:36.49
Mercer placed 16th with a time of 7:03.36

200 Free Relay
A (Carr, Payne, Holloman, Palmer) placed 4th with a time of 1:38.75

100 Back 
Mercer placed 16th with a time of 1:23.66

100 Breast 
Payne placed 10th with a time of 1:13.54
Ramirez placed 16th with a time of 1:24.45

400 Free Relay
A (Cabili, Ramirez, Jackson, Johnson) placed 6th with a time of 4:11.20​

 

 

February 6th-7th, 2018
Bowling Results

It has been a busy week for the bowling team.  

Tuesday in Emporia
Varsity boys
Cody Sullivan 3rd place high game and 3rd high series

Varsity girls
Maci Nemechek 3rd place high game and 3rd high series

Junior varsity girls
Mary Joppeck 3rd place high game
Kristy Peng 3rd place high series


Wednesday at West Ridge lanes
Varsity boys
Sam Faidley 3rd place in high game
Cameron Cripps 3rd place in high series

 Varsity Girls
Maci Nemechek 3rd place high game
Shawntasea Patterson 3rd place high series

Jr. varsity girls
Mary Joppeck 3rd place high series and 3rd high game.

 

 

February 5th, 2018
Mens Swimming Results

On Monday, Feb 5, 2018, the Topeka High Men's Swim Team traveled to Emporia to compete in the Emporia Invite.  The Trojans placed 3rd out of 6 teams.

1st Campus  566.5
2nd Seaman  496
3rd Topeka High  453.5
4th Hayden  272
5th Emporia  244
6th Wichita Trinity  2

Top 16 scores attached is the results of the meet.  I am listing our place winners

200 Medley Relay
A (Palmer, Holloman, Payne, Carr) placed 2nd with a time of 1:56.15
B (Mercer, Ramirez, Del Castillo, Ham) placed 8th with a time of 2:14.31

200 Free
Palmer placed 1st with a time of 2:03.53
Holloman placed 5th with a time of 2:18.72
Rios placed 13th with a time of 2:35.12

200 IM
Payne placed 2nd with a time of  2:22.68
Cabili placed 8th with a time of  2:48.96

50 Free
Carr placed 1st with a time of 24.39
Johnson placed 5th with a time of 26.18
Jackson placed 9th with a time of 26.85

100 Fly
Ramirez placed 4th with a time of   1:15.84
Cabili placed 5th with a time of  1:16.54
Del Castillo placed 8th with a time of  1:22.20

100 Free
Carr placed 1st with a time of 54.08
Holloman placed 5th with a time of   1:00.54
Jackson placed 11th with a time of   1:04.52

500 Free
Palmer placed 1st with a time of  5:38.20
Mercer placed 8th with a time of  7:09.31
Rios placed 11th with a time of  7:18.94

200 Free Relay
A (Carr, Payne, Holloman, Palmer) placed 1st with a time of  1:40.60
B (Jackson, Ham, Cabili, Johnson) placed 6th with a time of 1:51.38

100 Back
Mercer placed 8th with a time of  1:22.66
Ham placed 9th with a time of  1:24.51
Johnson placed 11th with a time of  1:27.28

100 Breast
Payne placed 3rd with a time of  1:15.11
Ramirez placed 10th with a time of  1:26.83
Lathrap placed 14th with a time of 1:29.71

400 Free Relay
A( Cabili, Ramirez, Jackson, Johnson) placed 3rd with a time of 4:14.41
B (Del Castillo, Mercer, Lathrap, Ham) placed 8th with a time of 4:46.08

 

 

February 3rd, 2018
Mens Wrestling Results

 

February 3rd, 2018
Mens Swimming Results


On Saturday, the Topeka High Men's Swim and Dive Team traveled to Manhattan to compete in the Manhattan Invitational.  As a team we placed 8th the team scores are as followed

1. Topeka - Seaman 497 
2. McPherson High School 491 
3. Manhattan High 300.5 
4. Salina South Swim Team 280.5 
5. Salina Central Swim Team 164 
6. Great Bend -A 144 
7. Newton High School 129 
8. Topeka 95 
9. Hays High School 57 
10. Garden City High School 52 
11. Derby High School 35 
12. Emporia High School 29 
13. Junction City 23 
14. De Soto High School 17 1
5. Washburn Rural High School 6 
16. Manhattan High B 2 

Topeka High's Top Individuals and Relays will be listed below and I will attach the full results.  Top 16 Scores.

200 Medley Relay
​A(Palmer, Holloman, Payne, Carr) placed 10th with a time of 1:57.79

200 Free 
​Palmer placed 9th with a time of 2:08.48

200 IM
Payne placed 6th with a time of 2:17.74

50 Free
Carr placed 6th with a time of 24.28 (State Consideration Time)

100 Free
Carr placed 11th with a time of 54.62 

200 Free Relay
A (Carr, Payne, Holloman, Palmer) placed 7th with a time of 1:41.13 (State Consideration Time)
B (Jackson, Ham, Cabili, Johnson) placed 16th with a time of 1:48.74

100 Back
Palmer placed 13th with a time of 1:08.51

100 Breast 
Payne placed 13th with a time of 1:14.51

400 Free Relay
A (Cabili,, Ramirez, Jackson, Johnson) placed 15th with a time of 4:10.53
 

January 25th, 2018
Mens Swimming Results


On Thursday 1-25-18, the Topeka High Men's Swim Team swam at the City Meet.  As a team we placed 3rd.  
1st Seaman with a score of 665
2nd Washburn Rural with a score of 524.5
3rd Topeka High with a score of 358.5
4th Hayden with a score of 230
5th Topeka West with a score of 141
6th Shawnee Heights with a score of 126

We had two athletes that placed on the All City 2nd Team Fischer Carr and Bradley Palmer.

I am list our top finishers (Top 16 scores)

200 Medley Relay
A (Palmer, Holloman, Payne, Carr) placed 4th with a time of 1:54.43 State Consideration Time
B (Mercer, Ramirez, DelCastillo, Ham) placed 8th with a time of 2:14.84

200 Free
Palmer placed 7th with a time of 2:05.26
Holloman placed 8th with a time of 2:17.70
Rios placed 14th with a time of 2:34.61

200 IM 
Payne placed 6th with a time of 2:20.73
Cabili placed 9th with a time of 2:43.89
DelCastillo placed 10th with a time of 2:49.13

50 Free
Carr placed 7th with a time of 23.57 State Consideration Time
Johnson placed 9th with a time of 25.80
Jackson placed 13 with a time of 26.81

100 Fly
Cabili placed 8th with a time of 1:10.28
Ramirez placed 9th with a time of 1:14.65
Del Castillo placed 10th with a time of 1:18.83

100 Free
Carr placed 4th with a time of 52.93 State Consideration Time
Holloman placed 7th with a time of 59.10
Jackson placed 11th with a time of 1:02.46

500 Free
Palmer placed 4th with a time of 5:28.54 State Consideration Time
Rios placed 11th with a time of 7:10.30
Mercer placed 12th with a time of 7:26.03

200 Free Relay
A (Carr, Payne, Holloman, Palmer) placed 3rd with a time of 1:38.73 State Consideration Time
B (Jackson, Ham, Cabili, Johnson) placed 7th with a time of 1:49.19
C (Murphy, Rios, Gernon, Lathrap) placed 12th with a time of 2:05.09

100 Back
Ham placed 10th with a time of 1:24.11
Johnson placed 13th with a time of 1:25.63
Mercer placed 14th with a time of 1:28.27

100 Breast 
Payne placed 7th with a time of 1:124.42
Ramirez placed 11th with a time of 1:24.89
Lathrap placed 12th with a time of 1:26.12

400 Free 
A (Cabili, Ramirez, Jackson, Johnson) placed 7th with a time of 4:13.56
B (Mercer, Del Castillo, Rios, Ham) placed 9th with a time of 4:43.21
C (Foster, Gernon, Murphy, Lathrap) placed 11th with a time of 4:57.90
 

January 18th, 2018
Mens Swimming Results

Top 12 places scored in this meet.

200 Medley Relay

A (Palmer, Holloman, Payne, Carr) placed 7th with a time of 1:59.94
​B (Lathrap, DelCastillo, Ramirez, Ham) placed 12th with a time of 2:21.19

200 Free
Payne placed 6th with a time of 2:06.52

200 IM
Palmer placed 5th with a time of 2:22.38

50 Free
Carr placed 5th with a time of 24.75

100 Fly
Carr placed 10th with a time of 1:07.25

100 Free
Johnson placed 8th with a time of 58.90

500 Free
Palmer placed 4th with a time of 5:37.71

200 Free Relay
A (Johnson, Cabili, Ham, Jackson) placed 8th with a time of 1:52.91
B (Del Castillo, Ramirez, Rios, Lathrap) placed 12th with a time of 2:01.32

100 Breast 
Payne placed 6th with a time of 1:16.61
Holloman place 10th with a time of 1:20.97

400 Free Relay
A (Carr, Holloman, Payne, Palmer) placed 6th with a time of 3:54.48
B (Ramirez, Cabili, Jackson, Johnson) placed 8th with a time of 4:18.89​